вівторок, 29 січня 2019 р.


Крути – бій за майбутнє



Битва під Крутами – символ героїзму української молоді. Тоді холодного січневого дня 1918 року в нерівному бою проти переважаючих сил ворога виступили зовсім юні, але нескорені захисники своєї Батьківщини.Відділ українознавства нагадує про подвиг українських бійців під Крутами, які стримали наступ більшовиків на Київ і засвідчили: державність без армії неможлива.
Оцінюючи військові й політичні наслідки бою під Крутами, історики наполягають, що у цьому випадку не можна говорити про поразку:

“Співвідношення сил становило 1 до 10 не на користь українців, а співвідношення втрат — 1 до 3 саме на користь українців”, — акцентує Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

“Бій під Крутами стримав більшовицький наступ на 4 дні. І це були вирішальні дні для української дипломатії, аби домогтися від міжнародної спільноти визнання України - завдяки цьому стало можливим укладання Брест-Литовського миру, що de-facto означало міжнародне визнання української незалежності. Це був бій за майбутнє, який показав, що Україна стала можливою саме завдяки армії”, - коментує Володимир В’ятрович.


Історична довідка

На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. Наступ більшовицькі війська вели двома групами: одна вздовж залізниці Харків-Полтава-Київ, друга – у напрямі Курськ-Бахмач-Київ. В Бахмачі обидві групи об’єдналися.

Центральна Рада УНР у своєму підпорядкуванні мала окремі частини колишньої російської армії, що були українізовані, а також сформовані із добровольців підрозділи, серед яких варто назвати курінь Січових стрільців на чолі з Євгеном Коновальцем, загони вільного козацтва, та сформований Симоном Петлюрою Гайдамацький Кіш Слобідської України. Саме добровольці стали опорою Центральної Ради.

25–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач. Оборона цього міста є однією з героїчних і маловідомих сторінок в історії визвольної боротьби українського народу.

Українські війська змушені були залишити Бахмач і відступити до станції Крути. На підкріплення українських частин в Крути було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу імені Богдана Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів та 20 старшин (офіцерів). До юнаків школи приєдналась перша сотня (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. Значна частина студентів та гімназистів не мала достатньої військової підготовки, були погано озброєні та екіпіровані. До курсантів юнацької школи, студентів і гімназистів приєдналося ще зо 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва з Ніжина.

Загалом, за різними підрахунками, у Крутах 29 січня 1918 року перебувало від 420 до 520 українських воякiв і юнакiв та студентiв, якi мали на озброєнні до 16 кулеметів, бронепотяг під командою сотника М. Ярцева і бойовий потяг сотника С. Лощенка.

Близько шести годин тривав бій з переважаючими російськими військами, загальною чисельністю близько 4800 осіб.

Після бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до ешелонів. 27 студентів та гімназистів — одна чота - під час відступу потрапили у полон. І наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Розстріл студентів під Крутами був одним із перших випадків розправи над полоненими у роки російсько-української війни, яка розпочалася в грудні 1917-го і тривала з перервами до листопада 1921 року. Він показав, що росіяни ведуть цю війну за іншими правилами, адже на фронтах Першої світової воюючі сторони дотримувались міжнародних Женевських конвенцій щодо полонених, за якими останнім гарантувалося життя.

Тіла загиблих студентів і гімназистів з-під Крут були перевезені до Києва, де 19 березня 1918 року урочисто поховані на Аскольдовій могилі. Участь у траурному мітингу на Аскольдовій могилі взяли державні й політичні діячі УНР, представники інтелігенції.

За сучасними підрахунками втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих.

Втрати бiльшовицьких вiйськ пiд Крутами були значними, сягали тільки вбитими 300 воякiв.

Відступаючи, крутянці підірвали мости і залізничне полотно і цим затримали більшовицький наступ. Затримавши ворога на чотири дні, вони дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що de-facto означав міжнародне визнання української незалежності.
Дані матеріали та інфографіку вчителі можуть використати для проведення виховних годин та заходів, приурочених річниця бою під Крутами.

Завідувач відділу українознавства              Володимир Лазаренко




Презентація путівника
Олександра Рогового «Шляхами Івана Богуна»,
присвяченого 400-річчю від дня народження Івана Богуна




24 січня 2019 року о 15.00 у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася презентація путівника Олександра Рогового «Шляхами Івана Богуна», присвяченого 400-річчю від дня народження Івана Богуна.
У путівнику вслід за автором можна пройтися стежками Кальницького (Вінницького), Брацлавського, Подільського, Паволоцького полків, які в різні часи очолював Іван Богун. Побувати на місцях його ратних подвигів не лише у Вінниці, але й у Монастирищі, Умані, Четвертинівці, Сіверщині. Автор торкається таких нерозкритих питань, як місце народження Івана Богуна, звільнення від міфів його подвигів, тотожності з Іваном Федоровичем, обставин життя і смерті. У додатках подано тематичні фототаблиці, хронологія життя, список Богунових місць України тощо.
У програмі:
Модератор заходу – Шпак-Мельник Валентина, голова ГО «Молода Подільська Січ»
Презентація видання – Роговий Олександр, начальник архівного відділу Липовецької райдержадміністрації, голова міжрайонного краєзнавчого об’єднання «СОБ», заступник голови обласної організації Національної спілки краєзнавців України, член правління краєзнавчого товариства «Поділля».
Презентація онлайн видання «Вінницький полковник Іван Богун – яскрава постать в історії Козаччини» (ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва)
Виступили громадські активісти, науковці та краєзнавці. В заході взяли участь та виступили: працівники відділу українознавства КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти».



Серед виступаючих:
Мельничук Андрій, заступник голови координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання дітей та молоді при Вінницькій ОДА
Барцьось Володимир, депутат Вінницької обласної Ради, член постійної комісії з питань освіти, культури, сім’ї та молоді, спорту і туризму, духовності та історичної спадщини
Гальчак Сергій, доктор історичних наук, голова правління обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслужений працівник культури України
Бегас Ніна, етнограф, фольклорист
Антонюк Оксана, завідувач відділу краєзнавства ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва
Міськов Вадим, заступник голови ГО «Лелеки»
Представники ГО «Молода Подільська Січ» разом із своїми вихованцями
Коваль Олександр, історик, відмінник освіти України, краєзнавець, голова Тиврівського осередку ГО «Молода Подільська Січ»
Мазур Олександр, голова Іллінецького осередку ГО «Молода Подільська Січ»
Лозна Наталя, голова Літинського осередку ГО «Молода Подільська Січ»
Шпак Альона, наставник Хижинецького куреня «Подоляни»
Врублевський Олександр, керівник Козятинського Туристичного клубу «Орієнтир»
Учні ЗОШ І-ІІІ ступенів № 27 Вінницької міської ради – куреня «Імені Івана Богуна»

Захід супроводжувався  книжковими виставками «Іван Богун – яскрава постать в історії Козаччини»«Єдині й незламні були ми віками…» (до 80-річчя від дня народження  Василя Рудого, письменника, дослідника, патріота, громадського діяча), підготовленими працівниками відділу краєзнавства Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва.

Завідувач відділу українознавства              Володимир Лазаренко

середа, 23 січня 2019 р.


Про проведення круглого столу до 100-річчя проголошення Акта злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР)

22 січня 2019 року об 11.40 у секторі правової інформації Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва (вул. Соборна, 70, ІІІ поверх) за сприяння відділу українознавства КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти» відбулось засідання круглого столу «Україна на шляху самоствердження: погляд у минуле та сучасність» до 100-річчя проголошення Акта злуки УНР і ЗУНР, відзначення на Вінниччині Дня Соборності України.
Для українського народу, позбавленого власної державності й розділеного між могутніми імперіями, ідея соборності завжди була визначальною. Ще в середині XIX ст. перші українські політичні організації в Західній та Наддніпрянській Україні наголошували на єдності 15-мільйонного українського народу та нероздільності його земель. Наприкінці XIX ст. ідея соборності стала наріжним каменем в ідеологічних деклараціях більшості українських політичних партій і громадських організацій.
День 22 січня 1919 р. став одним із найважливіших в нашій непростій, нерідко трагічній історії, назавжди залишившись у пам'яті українського народу як свято Соборності України. Українці вибороли право на створення незалежної соборної держави в багатовіковій боротьбі. Тому потрібно зберегти те, що маємо, та впроваджувати в життя мрії творців Акта злуки УНР і ЗУНР.



У засіданні круглого столу взяли участь з темами виступів:
1. 100-річчя проголо-шення Акта злуки Української Народної Республіки та Західно-української Народної Республіки як єднання заради незалежності .
ЛАЗАРЕНКО Володимир Іванович – зав. відділу українознавства КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти».
2. Акт злуки УНР та ЗУНР: правові аспекти
СТАФІЙЧУК Галина Федорівна – заступник голови обласної організації Союзу юристів України, головний спеціаліст з правових питань ВОНМЦ галузі культури, мистецтв та туризму, голова молодіжного лекторію «Феміда». 
3. Матеріали хроніки Української революції 1917–1921 рр. у фондах Вінницького обласного краєзнавчого музею 
СЕМЕНКО Лариса Іванівна – зав. науково-дослідницького відділу новітньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею, історик, музеєзнавець, краєзнавець.
4. Ідея Соборності України у творчості письменників Вінниччини
СТЄБЄЛЄВ Андрій Валентинович – поет, заступник керівника Вінницької обласної організації НСПУ.
5. Історичні уроки Української революції 1917–1921 рр. та злуки УНР і ЗУНР
СТРУКЕВИЧ Олексій Карпович – доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри філології та гуманітарних наук КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти».
Модератором заходу був  кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та культури України ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського ВОЙНАРОВСЬКИЙ Анатолій Володимирович.


По завершенню круглого столу відбулася презентація книжково-ілюстративної виставки «Сто облич Української революції» – Циба Людмила Петрівна, бібліотекар І категорії відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва.
В засіданні круглого столу взяли участь вчителі історії та суспільствознавства шкіл Вінницької області.

Завідувач відділу українознавства              Володимир Лазаренко



ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦІВ

інтерактивної історичної гри-квесту «Єднання заради  Незалежності»               з нагоди відзначення Дня Соборності України та 100-річчя проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР


       Відповідно до постанови Верховної Ради України від 05.09.2018 року  «Про  відзначення 100-річчя проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР та проведення Всеукраїнської естафети єднання», розпорядження голови Вінницької обласної державної  адміністрації «Про відзначення на Вінниччині Дня Соборності України та 100-річчя проголошення Акта Злуки УНР ТА ЗУНР», наказу КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти»  від 04.01.2019 року №1 21 січня 2019 року на базі академії відбулася інтерактивна історична гра-квест «Єднання заради  Незалежності» з нагоди відзначення Дня Соборності України та 100-річчя проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР.




    Зазначений захід проходив у приміщенні КВНЗ «Вінницької академії неперервної освіти» 28 учнівських команд з усієї області. Гра розпочалась вранці і тривала до обідньої пори. Команди отримали по три завдання: питання, на які вони мали дати відповіді, а також відвідати ті історичні місця у Вінниці, які вказані були у їхніх картках.



     Серед організаторів гри стали: відділ українознавства, завідувач - Лазаренко В. І., обласний осередок товариства ВУТ "Просвіта імені Тараса Шевченка" - голова Теклюк А. І.
     До складу журі увійшли: Струкевич О. К., - доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри філології та гуманітарних наук Академії, Теклюк А. І., - кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії та гуманітарних дисциплін Вінницького національно-технічного університету, Усатенко І. А., - кандидат історичних наук, завідувач відділу роботи з обдарованими дітьми Академії, завідувач та методисти відділу українознавства - Лазаренко В., І., Бегас Н. О., Козаченко О. Є.


  Переможцями гри-квесту стали шість команд загальноосвітніх шкіл Вінниччини які нагороджені дипломом    І ступеня: команди "Лідер" з м. Калинівки; дипломом ІІ ступеня:  команди "Подільські чаклуни» КЗ «Подільський науково-технічний ліцей для обдарованої молоді » та НВК ЗШ І-ІІ ст., №7-ліцей Вінницької міської ради; дипломом третього ступеня були нагороджені наступні команди: "Патріот" НВК: ЗШ І-ІІІст. №4- ліцей м. Могилева-Подільського, «Директорія» - КЗ «ЗШ І-ІІІст. №11 ВМР», «Прометей» -  КЗ «ЗШ І-ІІІст. №16 ВМР».















Завідувач відділу українознавства              Володимир Лазаренко

понеділок, 21 січня 2019 р.


У ВІННИЦІ ВШАНУВАЛИ  ЗАГИБЛИХ КІБОРГІВ ТА НАГОРОДИЛИ ЖИВИХ ЗАХИСНИКІВ ДАПУ

20 січня в центрі Вінниці  на Алеї Слави зібрались учасники оборони Донецького аеропорту та різні загиблих фронтовиків,   які в останній день оборони ДАПу прийшли вшанувати загиблих 4 роки тому побратимів та поклали квіти до пам’ятника захисникам України.

– Ми вистояли, не витримав бетон! Ці хлопці для мене стали братами – рідними людьми, які прикриють спину на війні та підтримають тут – у мирному житті! Ми зібрались, щоб згадати пацанів, які пішли на небо в останній    боях за Донецький аеропорт!, – розповів голова ГО «Побратими України» кіборг Роман Смішний.  – В цей чорний день загинуло майже 50 хлопців у аеропорту… Серед них наші земляки – начмед Олександр Кондр атюк, десантники Дмитро Франишин Дмитро, Сергій Зулінський, Леонід
Шевчук, Ю́́рій Осау́лко,  Толя Буйлук… Як можемо допомагаємо кожній цій родині, бо без синів, батьків та чоловіків залишились їхні родини! Хлопці робили неможливе – тримали на плечах аеропорт! І віддали свої життя за Україну! Слава Героям…
Паралельно у Києві в  Міноборони за участю керівництва держави відбувся пам’ятний захід з нагоди 4-ї річниці героїчної оборони Донецького аеропорту.
Віддати шану воїнам, які загинули цього дня у різні роки та внаслідок російської збройної агресії на cході України прибули Президент України — Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко, Міністр оборони України Степан Полторак, начальник Генерального штабу — Головнокомандувач ЗС України генерал армії України Віктор Муженко, керівництво оборонного відомства та Генерального штабу, військовослужбовці Київського гарнізону, численні родичі та близькі загиблих Українських героїв.
Пам’ятний захід розпочався зі щоденного ранкового церемоніалу вшанування пам’яті військовослужбовців Збройних Сил України, які загинули за свободу, незалежність і територіальну цілісність України, світовий мир та порядок.
Присутні вшанували пам’ять захисників України, які ціною власного життя виборювали волю і незалежність нашої держави від підступного російського окупанта.
В рамках урочистих заходів зі вшанування подвигу «Кіборгів», що відбулися в Залі Пам’яті, було зачитано прізвища усіх бійців, які загинули, обороняючи ДАП.
Перед присутніми виступили Президент України Петро Порошенко, народна артистка України Ада Роговцева та сестра загиблого Героя України, легендарного «Краба» старшого лейтенанта Івана Зубкова — Ірина.
Соліст відомого українського гурту «Шабля» Володимир Гейзер виконав сольно під гітару дві пісні, присвячені Українським Героям — «Синку мій, синку» та «Гімн АТО».
На великому екрані, розміщеному всередині Зали Па’мяті, де відбувалися урочистості, було показано репортаж з Донецького аеропорту відомого журналіста, автора книг «Аеропорт» та «Рейс» Сергія Лойка. Зокрема, у сюжеті військовослужбовці Збройних Сил України звернулися з передової до українців та ветеранів боїв за ДАП.
На завершення урочистостей, віддаючи шану полеглим оборонцям Донецького аеропорту, учасники заходу, родичі та бойові побратими українських Героїв поклали квіти до Стели Пам’яті.
Сьогодні, 20 січня, Дзвін Пам’яті пролунав 50 разів…
Цього дня перестали битися серця мужніх захисників України. Переважна більшість з них — оборонці Донецького аеропорту.
В цей день у 2015 році загинули:
Молодший сержант АЛЕКСЕЙЧУК Владислав Володимирович
Старший солдат АТАМАНЧУК Олександр Олександрович
Майор БАЙНЕНКОВ Борис Михайлович
Молодший сержант БОДНАРЮК Олександр Васильович
Сержант БОРИСЕВИЧ Василь Васильович
Солдат БУЗЕНКО Володимир Петрович
Сержант БУЙЛУК Анатолій Андрійович
Старший сержант ВІТИШИН Іван Васильович
Старший сержант ГАВРИЛЮК Андрій Петрович
Солдат ГАСЮК Віталій Аркадійович
Солдат ГРИГОР’ЄВ Василь Леонідович
Солдат ГРИЦАН Андрій Володимирович
Солдат ГРОШЕВ Олександр Іванович
Солдат ДАЦЮК Юрій Анатолійович
Сержант ДЕМЧУК Вадим Володимирович
Солдат ДОЦЕНКО Анатолій Ігорович
Солдат ЄВДОКИМЕНКО Іван Миколайович
Старшина ЗАГУБА Володимир Миколайович
Молодший сержант ЗІНИЧ Ігор Вікторович
Старший лейтенант ЗУБКОВ Іван Іванович
Молодший сержант ЗУЛІНСЬКИЙ Сергій Миколайович
Солдат ІЩЕНКО Сергій Михайлович
Солдат КОЖУРІН Віктор Володимирович
Старший солдат КОЗАК Володимир Миколайович
Старший лейтенант медичної служби КОНДРАТЮК Олександр Іванович
Старший солдат КОНОШЕНКО Руслан Сергійович
Солдат КРАВЧЕНКО Павло Станіславович
Солдат КУПРІЯНОВ Андрій Олександрович
Майор ЛІЗВІНСЬКИЙ Валерій Іванович
Капітан МАРКОВСЬКИЙ Володимир Геннадійович
Солдат МАРЧЕНКО Іван Миколайович
Сержант МАРЧЕНКО Олексій Володимирович
Солдат МЕЛЬНИК Вячеслав Олександрович
Солдат МИРОНЮК Андрій Миколайович
Солдат ОПАНАСЕНКО Валентин Леонідович
Старшина ОСАУЛКО Юрій Леонідович
Старший солдат ПЄТУХОВ Дмитро Юрійович
Солдат ПИТЕЛЬ Олександр Володимирович
Солдат ПОЛИЦЯК Петро Петрович
Солдат ПРИСЯЖНЮК Руслан Анатолійович
Солдат РЕМІШЕВСЬКИЙ Віталій Валентинович
Солдат САВЧУК Петро Васильович
Солдат САМАК Микола Миколайович
Молодший сержант СКЛЯРОВ Дмитро Сергійович
Солдат ФРАНИШИН Дмитро Юрійович
Молодший сержант ЧЕРНИШ Олег Сергійович
Молодший сержант ЧУПИЛКА Анатолій Михайлович
Солдат ШЕВЧУК Леонід Володимирович
Старший солдат ЯЦИНА Євген Вікторович
У 2017 році — солдат ЗАХАРЕВИЧ Сергій Юрійович.
Нагадаємо, що українські військові тримали оборону Донецького аеропорту 242 дні із 26 квітня 2014 року по 21 січня 2015-го. За хоробрість та стійкість самі бойовики «гібридної» окупаційної армії прозвали захисників ДАПу «кіборгами».
ВІЧНА ПАМ’ЯТЬ ГЕРОЯМ!
Завідувач відділу українознавства                 Володимир Лазаренко

середа, 16 січня 2019 р.

      «Світ міниться – і проростає слово»  науково-практична конференція (у рамках Стусівських читань, присвячених 81-й річниці від дня народження українського поета, Героя України Василя Стуса)




  15 січня 2019 р. у Вінницькій обласній бібліотеці імені Тімірязєва відбулася науково-практична конференція «Світ міниться – і проростає слово» (у рамках Стусівських читань, присвячених 81-й річниці від дня народження українського поета, Героя України Василя Стуса). Відкривала читання і запалювала символічну свічу на знак пам’яті про Василя Стуса директорка  бібліотеки Лариса Сеник.
     «Майже три десятиліття наша «Тімірязєвка» в січні (з нагоди дня народження) та у вересні (у день пам’яті видатного краянина) традиційно проводить Стусівські читання, які об’єднують навколо себе цвіт місцевої інтелігенції, всіх, кому не байдужі українська культура та національна ідея: політиків, митців, письменників, науковців та освітян. Життя Василя Стуса було коротким, але сповнене добра, любові, благородних діянь в ім’я України. Стус ніколи не відповідав ненавистю на вчинене йому зло. Покоління за поколінням вклонятимуться йому і дякуватимуть за пророчі рядки, у яких наші науковці не перестають знаходить нові значення і смисли», – зазначила в своїй промові Лариса Сеник.


Цього року на конференції свої дослідження й відкриття представили: доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри теорії та історії української літератури ДонНУ імені Василя Стуса Віра Просалова, кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри української літератури ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського Ірина Зелененька, голова Конгресу української інтелігенції у Вінницькій області Василь Кобець, а ще письменники, перекладачі та журналісти. Серед присутніх були представники Вінницької академії неперервної освіти – завідувач віддлу українознавста Лазаренко Володимир Іванович та методист відділу – Козаченко Олена Євгенівна. Долучилися до Стусівських читань і вихованці літературних та театральних студій міста «Вітрила», «Сьоме небо» ВНМУ ім. М.Пирогова.



   Голова Вінницького осередку Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов  та заступник голови Вінницької організації Національної спілки письменників України Андрій Стебелєв вручили  дипломи лауреатам Подільської літературно-мистецької премії «Кришталева вишня». І на завершення фольклорний гурт «Свято» виконав колядки та пісню, присвячену всім героям, віддавшим життя за Україну «Повіяв вітер степовий».


З нагоди річниці від дня народження Василя Стуса у залах обласної бібліотеки відкрили книжкові виставки, присвячені життю і творчості поета-земляка. Вечори поезії, літературно-мистецькі заходи, письменницькі години в ці січневі дні проводяться в різних культурних закладах Вінниччини.

Завідувач відділу українознавства                 Володимир Лазаренко

Шановні колеги, звертаємо Вашу увагу, що інформаційні матеріали Українського інституту національної пам’яті Дня Соборності України , вистав...