пʼятниця, 20 грудня 2024 р.

 

XVІІІ Міжнародний конкурс з українознавства для учнів 8–11 класів закладів загальної середньої освіти

 

Шановні колеги-освітяни, керівники закладів освіти, вчителі та учні!


Науково-дослідний інститут українознавства КНУ імені Тараса Шевченка в 2024/2025 навчальному році з 26 по 28 березня 2025 року проводить ХVІІІ Міжнародний конкурс з українознавства для учнів 8–11 класів закладів загальної середньої освіти.

 

Конкурс проводиться відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 12.12.2024 № 1/23385-24 «Про організацію ХVІІІ Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8–11 класів закладів загальної середньої освіти» та Правил проведення Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 22.08.2013 № 1228, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11.09.2013 за № 1567/24099 з метою залучення учнівської молоді до пізнання України й українського світу через індивідуально-пошукові форми, розвиток інтелектуального потенціалу школярів на засадах українознавства.


Метою Конкурсу є залучення учнівської молоді до пізнання України й українського світу через індивідуально-пошукові форми, розвиток інтелектуального потенціалу учнів на засадах українознавства.

 

Деталі та умови участі на сайті НДІУ:    http://surl.li/ttontr

пʼятниця, 6 грудня 2024 р.

 

Історична правда про створення ЗСУ

5 грудня 2024 року у приміщенні обласної універсальної бібліотеки ім. В. Отамановського відбувся історично - просвітницький захід та засідання круглого столу до днів волонтера та ЗСУ та Святого Миколая для дітей, батьки яких загинули на фронті, працівників бібліотек, студентів освітніх закладів та громадськості Вінниччини.

Організаторами заходу стали обласна ветеранська організація силових структур Вінниччини, громадська організація «Бойове братерство», обласна універсальна бібліотека ім. В. Отамановського та КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти».

У засіданні взяли участь біля 100 осіб. Бібліотечні працівники з нагоди вищезазначених дат підготували для слухачів бібліографічну виставку, документи та твори про події творення ЗСУ та волонтерського руху.

У заході були використані методичні матеріали для освітян  Інституту національної пам’яті України.

Захід розпочався хвилиною мовчання за полеглими у період російсько-української війни 2014-2024 років, виконанням Державного Гімну України та делегованим покладанням квітів до меморіальних комплексів полеглим пасіонаріям Вінниччини, а по завершенню відбулося фотографування його учасників.

Керівництво та члени «Бойового братерства» Вінниччини вручили присутнім дітям та батькам полеглих героїв під час російсько-української війни 2014-2024 років срібні кулони-батьківські сердечка-обереги та цінні подарунки.

Були обговорені наступні ключові питання:

- Історичні події творення ЗСУ та діяльності волонтерського руху на Вінниччині;

- Переосмислення подій тяглості української історії, збереження національної ідентичності - чесний діалог навколо складних сторінок історії;

- російсько-українська війна 2014-2024 років: історичні паралелі причин, уроки та висновки.

З історичним екскурсом про творення українського війська та його традицій розповів доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри філології та гуманітарних наук КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Олексій Струкевич.

У своєму виступі завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко наголосив на причинах, подіях та наслідках творення ЗСУ та діяльності волонтерського руху. Були наведені низка прикладів з історичних джерел 20 та 21 століть стосовно вищезазначених історичних подій нашого народу.

Також Володимир Лазаренко ознайомив присутніх з правдивими творами українських та закордонних авторів, у яких всесторонньо описано обговорювані історичні події. Особлива увага зверталась на актуальності та цінності творів раннього українського розстріляного Відродження.

На чисельних пасіонарних прикладах українських героїв російсько-української війни 2014-2024 років завідувач відділу українознавства окреслив реальні шляхи щодо необхідності збереження нашої ідентичності, національної гідності та утвердження в Україні громадянського суспільства.














вівторок, 3 грудня 2024 р.


Шановні колеги, звертаємо Вашу увагу, що відповідно до листа Департаменту гуманітарної політики № 389 від 02.12.2024 щодо використання в освітньому процесі відеофільму "Голодомор-геноцид 1932-1933 років: українській опір".

Перегляд фільму на офіційному ютуб-каналі обласної військової адміністрації за посиланням:

http://surl.li/fecwid

 

Черговий пленум обласної ветеранської організації

2 грудня 2024 року у приміщенні молодіжного центру «Квадрат» відбувся 2-й пленум Вінницької обласної ради організації ветеранів України у якому взяли участь 49 членів ради та 3 члени ревізійної комісії.

Пленум розпочав свою роботу хвилиною мовчання за ветеранами, що відійшли у засвіти за звітний період та полеглими воїнами, що відстоювали суверенітет та територіальну недоторканість України у російсько-українській війні 2014-2024 років.

На пленумі були заслухані та обговорені звіти голови та заступників голови обласної ветеранської організації. Транслювались відеоролики діяльності ветеранських організацій Вінниччини, висвітлювалась їх волонтерська робота.

В роботі конференції взяли участь та виступили голова громадської ради при Вінницькій обласній раді Наталія Морозова та завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко.

У своєму виступі Володимир Лазаренко позитивно відгукнувся на проведення ветеранами низки круглих столів, їх участі у національно-патріотичному вихованні дітей та молоді, засудивши відсутність у Державному бюджеті України на 2025 рік питань соціального захисту ветеранів, підвищення мінімальних пенсій та прожиткового мінімуму. Він наголосив на актуальності збереження національних ідентичності та гідності та утвердження в Україні громадянського суспільства і консолідації українського суспільства у боротьбі з рашистським агресором.

Пленум ухвалив відповідну постанову, вирішив деякі кадрові питання, дообрав членів обласної ради ветеранської організації, а по його завершенню відбулись фотографування та покладання квітів до меморіальних комплексів полеглим при захисті України.








пʼятниця, 29 листопада 2024 р.

             

Збереження національної ідеї та національної самосвідомості вагомий чинник консолідації українського суспільства

Виконуючи обласну цільову соціальну програму з національно-патріотичного виховання дітей та молоді Вінницької області до 2025 року,  28 листопада поточного року завідувач відділу українознавства КВЗО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко взяв участь та виступив на 23 Всеукраїнській науково-практичній конференції «Збереження національної ідеї та національної самосвідомості українського народу в контексті історичних подій 20-21 століть».

Захід проходив у двох режимах: офлайн та онлайн, пленарному та секційному. У дистанційній трансляції взяли участь представники 38 освітніх закладів Хмельниччини та України.

Розпочали захід вшануванням хвилиною мовчання полеглих пасіонаріїв України під час російсько-української війни 2014-2024 років.

Були розглянуті та обговорені наступні питання:

 - Україна у першій половині ХХ століття: історичний контекст, події та постаті;

- Соціально-економічний, політичний та культурно-освітній розвиток України у 20-на початку 21 століть;

- мужність, стійкість, героїзм і звитяга українського народу та Збройних Сил України.

Слухачам була надана широка та багатостороння інформація щодо історичних подій творення української  держави, боротьби за її самостійність та ходу російсько-української війни 2014-2024 років, її пасіонарних постатей та подій.

У своєму виступі Володимир Лазаренко акцентував увагу присутніх на життєвому та суспільно-політичному шляху пасіонарного українця Миколи Міхновського, його праці «Самостійна Україна» - своєрідного українського кодексу честі яка надихає українців на розуміння того, що Їхнім основним завданням у сучасних умовах є усвідомлення того, що нашою фортецею духу є пасіонарний зв'язок між поколіннями, їх єдність, впровадження національної ідеї, збереження ідентичності та недопущення помилок історичного минулого. Ці ідеї підтверджувались поезією та творами українських авторів.

Учасникам конференції на обговорення була презентована книга доктора історичних наук, доцента Світлани Маркової «Погляд з 21 століття: Хмельниччина напередодні та в роки голодомору-геноциду 1932-1933 років».

Обговорено низку інших питань сучасного історичного процесу в Україні та на завершення заходу зроблено колективну світлину на пам'ять.


                          








понеділок, 25 листопада 2024 р.

 

З нагоди Дня пам’яті жертв Голодомору в стінах Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулось відкриття документальної пересувної виставки «Голодомор: совєтський геноцид українців», наданої Національним музеєм Голодомору-геноциду Музей Голодомору I Holodomor Museum, який послідовно відкриває, досліджує та репрезентує історію Голодомору для українців і світу.

Вінниччина, як і вся Україна у 1932–1933 рр., зазнала величезних втрат. Вимерли цілі родини, зникли на карті вулиці та села, було завдано непоправного удару по ментальності та культурі, перервано зв'язок поколінь, знищено головне людське право – право на життя! У нашій області, за приблизними підрахунками істориків, демографів, дослідників – голодною смертю померли від 500 тис. до 1 млн осіб. В основному це втрати подільського селянства, яке вже у 1931 р. через надмірну хлібозаготівельну компанію почало голодувати. Продовжувався Голодомор на Вінниччині до 1934 р.

У час, коли РФ знову вчиняє злочин геноциду, робить чергову спробу підкорити український народ, дослідження історії Голодомору-геноциду та поширення правди нині є важливим як ніколи. Лише разом ми зможемо реконструювати історію, дізнатись та розказати правду, аби вберегти своє майбутнє від повторення злочину.

Відкрили захід музичним номером від квінтету гітаристів музичної школи №2, які зіграли твір "Балада" композитора Констянтина Чечені.

Виступили під час заходу:

Олексій Серветнік - головний спеціаліст Центрального міжрегіонального відділу Український інститут національної пам'яті УІНП. Вінниця.

Микола Вижга - завідувач редакції книги "Реабілітовані історією", секретар Вінницької обласної комісії з реабілітації;

Володимир Лазаренко – завідувач відділу українознавства «Вінницької академії безперервної освіти» під час свого виступу зупинився на питаннях визнання голодомору 1932-1933 років в Україні геноцидом у світі, розповів про організаторів голодомору та боротьбу українських пасіонаріїв з комуно-більшовицькою системою, значення шанування жертв голодоморів на сучасному історичному періоді боротьби проти рашистських окупантів та консолідації української нації.


                                                                                                                        


Анатолій Войнаровський - кандидат історичних наук, доцент Факультет історії і міжнародних відносин ВДПУ.

Виступила з декламацією вірша Ігора Стожара "Голод" дипломантка обласного конкурсу солістів, вокалістів та читців "Зіркова мрія-2024", учениця 5-го класу КЗ "Новоободівський ліцей" Богдана Козоріз.

Під час відкриття виставки відбулась презентація документального фільму «Трагедія Голодомору-геноциду 1932–1933 років: український опір», а також бліц-екскурсія виставкою від ведучої заходу Лариси Семенко.








четвер, 21 листопада 2024 р.

 

Історична память: минуле та сьогодення

 

Виконуючи обласну цільову комплексну соціальну програму з національно-патріотичного виховання дітей та молоді Вінницької області до 2025 року, 19 листопада поточного року завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко провів інформаційно-просвітницький захід з бібліотекарями Вінниччини з актуальних питань збереження української ідентичності, консолідації суспільства та проведення національно-патріотичного виховання з дітьми та молоддю.

Захід проводився з нагоди відзначення 92-ї річниці голодомору 1932-1933 років-геноциду українського народу та 35-ї річниці перепоховання полівт’язнів та репресованих українських пасіонаріїв Василя Стуса, Юрія Литвина та Олексу Тихого на Байковому цвинтарі у Києві.

Інформаційно-просвітницький захід розпочали виконанням Гімну України та вшануванням полеглих за незалежність, територіальну цілісність, соборність та суверенітет України.

Були розглянуті та обговорені наступні питання:

- історія утворення української нації, державності та шляхи збереження національної ідентичності;

- меморіалізація сучасної російсько-української війни;

- ідеологічний супровід репресивної радянської політики на Вінниччині в 1920-1990-х роках;

-вшанування жертв голодомору 1932-1933 роках-геноциду українського народу на Вінниччині.

Під час інформаційно-просвітницького заходу працівникам бібліотек були надані:

-        Інфографіка «Чому українці та росіяни історично – не «братні народи»;

-        Освітній проект «Діалоги про війну»;

-        Історичні каруселі - «Історія та пам'ять»;

-  Спогади та свідчення очевидців про голодомор-геноцид 1932-1933 років на Вінниччині.

Слухачам була надана широка та багатостороння інформація щодо історичних подій утвердження української державності, її пасіонарних постатей та подій, ролі українознавства та краєзнавства у цих глибинних історичних та суспільно-формуючих процесах .

Оприлюднені історичні джерела та документи, що підтверджували значимість вивчення етнонаціональних та українознавчих наук.

У своєму виступі Володимир Лазаренко акцентував увагу присутніх на тому, що основним завданням сучасних українців є усвідомлення того, що нашою фортецею духу є історична тяглість та пасіонарний зв'язок між поколіннями, їх єдність, впровадження національної ідеї, збереження ідентичності та недопущення помилок історичного минулого задля нашої Перемоги.

Ці ідеї підтверджувались поезією та творами українських авторів.




пʼятниця, 15 листопада 2024 р.


 Вивчення досвіду освітнього процесу у Хмільнику.

14-го листопада поточного року Хмільнику з метою вивчення проблематики освітнього процесу з робочим візитом побували ректор КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти», доктор історичних наук, професор Степан Дровозюк, завідувач відділу українознавства Володимир Лазаренко та голова обласного краєзнавчого товариства, доктор історичних наук, професор Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського Сергій Гальчак.

      

Під час візиту відбулись:

Профорієнтаційна зустріч із учнями 11-го класу Хмільницького ліцею №2 під час якої старшокласникам розповіли про діяльність вищезазначених освітніх закладів, їх переваги серед інших вузів Вінниччини, поділилися історичними та краєзнавчими напрацюваннями та відповіли на запитання;

Бесіда з учителями ліцею щодо їх фахового підвищення кваліфікації;

Ознайомлення з роботою зразкового військово-історичного музею бойової слави ліцею та ходом національно-патріотичного виховання дітей та молоді під час освітнього процесу;

Зустріч з міським головою Хмільника Миколою Юрчишиним, обговорення питань фахового підвищення наукової кваліфікації педагогічних працівників об’єднаної територіальної громади та вручення за активну просвітницьку роботу краєзнавцю-хмільничанину Миколі Загородньому звання «Почесний краєзнавець України»;

Робочі зустрічі з працівниками Хмільницьких відділів освіти та професійної діяльності педагогічних працівників об’єднаної територіальної громади щодо планування підвищення кваліфікації вчителів на 2025 рік.

Визначено проблематику зазначеної теми, позитиви проведення розширеної тематики лекцій професорсько-викладацьким складом академії для освітян області та необхідність корегування розкладу занять у вихідні дні;

Ознайомлення та вивчення інноваційного досвіду роботи Хмільницького музею «Черевичок», необхідність впровадженні його роботи в освітній процес Вінниччини.

Усі зустрічі робочого візиту проходили з жвавим та зацікавленим обопільним інтересом сторін.

                                                             

                   

                                                             

                         

                                                             

                             

                                                             

                             

                                                             

                             


вівторок, 12 листопада 2024 р.

 

Шановні колеги, на виконання Постанови Верховної Ради України про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках до 91-х роковин Голодомору 1932–1933 років, Український інститут національної пам'яті надає інформаційні матеріали для  використання під час освітнього процесу вчителів області.

Матеріали виставлені за покликанням: http://surl.li/kvpuos


понеділок, 11 листопада 2024 р.

 

ВІННИЧЧИНА: МИНУЛЕ ТА СЬОГОДЕННЯ

Виконуючи обласну цільову комплексну соціальну програму з національно-патріотичного виховання дітей та молоді Вінницької області до 2025 року, 8 листопада поточного року завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко взяв участь у 36 Вінницькій всеукраїнській науковій історико-краєзнавчій конференції.

Захід проходив у приміщенні Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, факультет історії і міжнародних відносин якого був ініціатором її проведення.

Конференція проходила у режимах: офлайн і онлайн, пленарному та секційному засіданнях.


                                                           

                                                                      

У ній взяли участь 130 учасників, серед яких доктори, кандидати наук, аспіранти, учителі освітніх закладів, працівники Першого міжрегіонального територіального відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам’яті в регіонах та підвідомчих установах Українського інституту національної пам’яті, обласного краєзнавчого музею, Державного архіву Вінницької області, краєзнавці, представники ЗМІ та громадськості Вінниччини.

Конференцію розпочали виконанням Гімну України та вшануванням полеглих за незалежність, територіальну цілісність, соборність та суверенітет України.


                                                          

 


     


У роботі конференції взяли участь та виступили проректор з наукової роботи Вінницького державного університету імені Михайла Стельмаха Алла Коломієць та заступник директора Департаменту гуманітарної політики-начальник управління освіти і науки Вінницької обласної військової адміністрації Тетяна Каменщук.


Були розглянуті та обговорені наступні питання:

- меморіалізація сучасної російсько-української війни;

- книга Памяті полеглих за Україну;

- Спогади З.Грохольського як джерело дослідження Української революції 1917-1921 років;

- ідеологічний супровід репресивної радянської політики на Вінниччині в 1930-х роках;

- художня промислова кооперація Вінниччини повоєнної доби (1944-1949рр.);

Під час конференції відбулися презентації та анонси наукових видань Вінницького державного архіву, музею Вінниці, обласного краєзнавчого музею та авторів А.Войнаровського та В.Черняка про історичну постать Юзефа Аполінарія Ролле, групи авторів «Голоси правди та справедливості». Спогади та свідчення очевидців про голодомор-геноцид 1932-1933 років на Вінниччині.

Учасникам конференції презентовано фільм Голодомор-геноцид 1932-1933рр.: «Український опір».

Слухачам була надана широка та багатостороння інформація щодо історичних подій утвердження української державності, її пасіонарних постатей та подій, ролі українознавства та краєзнавства у цих глибинних історичних та суспільно-формуючих процесах.

Оприлюднені історичні джерела та документи, археологічні знахідки, що підтверджували значимість вивчення етнонаціональних та українознавчих наук.

У своєму виступі «Формування ціннісних орієнтирів і громадянської самосвідомості у дітей та молоді як чинного засобу консолідації українського суспільства» Володимир Лазаренко акцентував увагу присутніх на тому, що основним завданням сучасних українців є усвідомлення того, що нашою фортецею духу є пасіонарний зв'язок між поколіннями, їх єдність, впровадження національної ідеї, збереження ідентичності та недопущення помилок історичного минулого. Ці ідеї підтверджувались поезією та творами українських авторів.

Підбиваючи підсумки роботи, учасники конференції прийняли резолюцію, у якій акцентувалась увага на необхідності посилення вивчення історії і міжнародних відносин, вдосконалення у цьому контексті співпраці з діаспорою України, висвітлення пасіонарності українських воїнів задля подальшої консолідації українського суспільства та нашої Перемоги.






















  Утвердження української ідентичності Виконуючи обласну цільову комплексну соціальну програму з національно-патріотичного виховання дітей т...