понеділок, 28 жовтня 2024 р.


Українознавчі рефлексії сучасних соціокультурних процесів.

Виконуючи обласну цільову комплексну соціальну програму з національно-патріотичного виховання дітей та молоді Вінницької області до 2025 року, 24 жовтня поточного року завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції, присвяченій 190-й річниці заснування Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Захід проходив у приміщенні науково-дослідного інституту українознавства у м.Києві, який був ініціатором її проведення.

Конференція проходила у режимах: офлайн і онлайн, пленарному та секційному засіданнях.

У ній 36 взяли участь біля 200 учасників, серед яких 36 докторів, 55 кандидатів наук, 22 аспіранти, 16 учителів, представники ВРУ, Уряду та ЗСУ, МОНУ, Києво-Печерської лаври, закордонні науковці з США, Великобританії, Греції, Туреччини та Італії.

Конференцію розпочали виконанням Гімну України та вшануванням полеглих за незалежність, територіальну цілісність, соборність та суверенітет України.

У роботі конференції взяли участь та виступили ректор та проректор з наукової роботи Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Бугров та Ганна Толстанова.

Були розглянуті та обговорені наступні питання:

- творчі здобутки і перспективи розвитку українознавства;

- українська гуманітаристика перед сучасними викликами;

- розвиток українознавства у КНУ ім. Тараса Шевченка;

- етногенез українського народу у світлі  новітніх наукових даних;

- формування української політичної нації;

- збереження та повернення історико-культурної спадщини України;

- міжконфесійний діалог в Україні в умовах сучасних викликів;

- українознавство в процесі збереження та відтворення ідентичності українства за кордоном;

- Українознавство vs «руський мір».

Слухачам надана широка та багатостороння інформація щодо історичних подій утвердження української державності, її пасіонарних постатей та подій, ролі українознавства у цих глибинних історичних та суспільно-формуючих процесах.

Були оприлюднені історичні джерела та документи, археологічні знахідки, що підтверджували значимість вивчення етнонаціональних та українознавчих наук.

У своєму виступі на секційному засіданні «Формування ціннісних орієнтирів і громадянської самосвідомості у дітей та молоді як чинного засобу консолідації українського суспільства» Володимир Лазаренко акцентував увагу присутніх на тому, що основним завданням сучасних українців є усвідомлення того, що нашою фортецею духу є пасіонарний зв'язок між поколіннями, їх єдність, впровадження національної ідеї, збереження ідентичності та недопущення помилок історичного минулого. Ці ідеї підтверджувались поезією та творами українських авторів.

Підбиваючи підсумки роботи, учасники міжнародної конференції прийняли резолюцію, у якій акцентувалась увага на необхідності посилення вивчення українознавства, вдосконалення у цьому контексті співпраці з діаспорою України, висвітлення пасіонарності українських воїнів задля подальшої консолідації українського суспільства та нашої Перемоги.


четвер, 17 жовтня 2024 р.

 

Меморіал Слави: простір (не) памяті.

Виконуючи обласну цільову комплексну соціальну програму з національно-патріотичного виховання дітей та молоді Вінницької області до 2025 року,

16 жовтня поточного року завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко взяв участь і виступив на презентації альбому та інтернет-сторінці «Меморіал Слави: простір (не) пам’яті».

Захід відбувся у приміщенні актової зали мережі ОГС. Місто змістів.

Організаторами заходу виступили міське управління культури, історично-краєзнавчий музей міста Вінниці, міське управління архітектури та містобудування, пошукова організація «Доля» з міста Львова та інститут національної пам’яті України.

У презентації вищезазначених матеріалів взяли участь та виступили завідувач міського відділу культури, директор та його заступник музею міста Вінниці, начальник міського управління архітектури та містобудування, керівник Львівської пошукової організації «Доля» та голова інституту національної пам’яті України. Виступи супроводжувались відео демонстрацією відповідних матеріалів.

Під час заходу охарактеризована діяльність працівників різних установ та організацій щодо механізму опрацювання меморіальних матеріалів, ходу їх дослідження та комунікації.

Особливу зацікавленість серед учасників заходу отримали матеріали археологічних розкопок на території меморіалу Слави, які вкотре засвідчили численні фальсифікації щодо захоронень там учасників 2-ї світової війни. Насправді перші поховання відносяться до 1920 року, коли там були захоронені вбиті воїни продзагону, які проводили каральну операцію з вилучення у мешканців села Вахнівки продовольства. Серед убитих переважну більшість становили вояки-китайці.

З вказаних на меморіальних плитах 106-ти учасників 2-ї світової війни такими виявились лише 28. Розкопки та проведена ексгумація тіл засвідчили ще чимало інших фальсифікацій, про що фахово доповіли виступаючі.

У своєму виступі Володимир Лазаренко наголосив на необхідності збереження місця колишнього меморіалу як історичного місця прогулянкового саду 19-го - початку 20 сторіччя, а у перспективі - пантеону національної пам’яті Вінниччини. Він охарактеризував агресивну ментальність радянської системи, а нині її продовжувачів - рашистів, порівнявши їх і з ментальністю інших представників тоталітарних режимів світу. Акцентувалась увага на необхідності вивчення уроків сучасної національно - визвольної війни 2014 - 2024 років, висвітлення пасіонарності українських воїнів задля подальшої консолідації українського суспільства та нашої Перемоги.

Наприкінці заходу Львівська пошукова організація «Доля» передала отримані під час демонтажу та розкопок меморіалу знайдені артифакти музею Вінниці для подальшого їх використанні у експозиціях та на стендах музею.



                        










четвер, 3 жовтня 2024 р.

 

Повернення української історії через правду.

2 жовтня 2024 року з нагоди Дня захисників та захисниць України, українського козацтва, Покрови Пресвятої Богородиці та утворення УПА у Трибухівському лісі (поблизу с.Трибухи Вінницького району) відбулись уже традиційні заходи-вшанування вояків УПА загону Шуляка, вбитих каральними загонами НКВС.

5 червня 1944 року у значно переважаючому за кількістю озброєння, боєприпасів та військових з загонів НКВС бою було вбито 71 упівця та 3 дівчат, які на свято Трійці принесли українським повстанцям їжу.

Загін входив до складу групи УПА Південь, яка створена влітку 1943 року під керівництвом полковника Батька ( Омеляна Грабця).

В заході взяли участь активісти з м. Вінниці та Хмільника, вчителі та учні загальноосвітніх шкіл сіл Івчі, Трибухи, Уланова, Павлівки, Уладівки, смт. Літина та Калинівки, військово-бойової спілки "Військове братерство України, студенти історичного факультету Вінницького державного педагогічного університету ім. М.Коцюбинського, працівники регіонального відділення Українського інституту національної пам'яті та управління культури м. Хмільника.

Розпочались вшанування виконанням Гімну України та поминальним молебнем священниками Хмільницької та Літинської Православних церков України.

Прозвучали літературно-культурологічні та пісенні композиції, спогади краєзнавців щодо зазначених трагічних історичних подій.

В заході взяв участь та виступив завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко, який звернув особливу увагу присутніх на значенні проведення таких патріотичних заходів, що, у період російсько-української війни 2014-2024 років, поглиблюють любов до Батьківщини та відповідальність українців за її долю.

Навколо меморіального комплексу пам'яті полеглим в бою українським патріотам-воякам УПА були виставлені плакати з історії утворення та діяльності ОУН-УПА.

Лунали українські патріотичні славні та пісні вояків УПА, активісти розгорнули великий Державний прапор України та виголосили Славень України.

По завершенню заходу викладачі та студенти педагогічного університету ім. М.Коцюбинського, відвідали Літинський краєзнавчий музей, де познайомились з історією та культурою Літинщини.








вівторок, 1 жовтня 2024 р.


День захисників та захисниць України.

30 вересня поточного року в читальній залі відділу новітніх технологій, економічних і юридичних наук обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Валентина Отамановського напередодні Дня захисників та захисниць України, українського козацтва, Покрови Пресвятої Богородиці та УПА відбулось засідання круглого столу «День захисників і захисниць України – символ гідності, Мужності, патріотизму».

В ході засідання розглянуті наступні питання:

 - історичні аспекти: імена героїв минулих епох, тисячолітні українські військові традиції;

- день захисників і захисниць – день пам’яті, шани, вдячності, турботи про ветеранів і членів їх сімей;

- посилення ідеологічної складової національно-патріотичного виховання;

- волонтерство – поклик серця та душі кожного українця.

Організаторами проведення круглого столу стали Вінницька обласна асоціація ветеранів силових структур України, КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» та обласна універсальна наукова бібліотека.

Засідання розпочали з вшанування полеглих героїв України хвилиною мовчання.

У засіданні круглого столу взяли участь та виступили представники регіонального відділення Українського інституту національної пам’яті, ветеранської організації «Бойове братерство України», ветеранських організацій з територіальних громад Вороновиці, Стрижавки, УМВС України у Вінницькій області, козацького полку ім. Івана Богуна, ЗМІ, бібліотек та громадськості Вінниччини.

У виступі завідувача відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимира Лазаренка акцентувалась увага слухачів на пасіонарних питаннях Героїв України російсько-української війни 2014-2024 років, посилення національно - патріотичного виховання серед дітей та молоді під час освітнього процесу на Вінниччині, активному впровадженні україноцентричних ідей задля збереження та утвердження в суспільстві української ідентичності та історичної правди.

У роботі конференції дистанційно брали участь представники 25 територіальних громад Вінниччини.

 


 


  Утвердження української ідентичності Виконуючи обласну цільову комплексну соціальну програму з національно-патріотичного виховання дітей т...