пʼятниця, 24 січня 2025 р.

 

Стусівські читання.

 

23 січня поточного року у приміщенні обласної універсальної наукової бібліотеки імені Валентина Отамановського відбулись чергові, традиційні Стусівські читання, у яких взяли участь викладачі та студенти Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Донецького Національного університету імені Василя Стуса, представники органів обласної військової адміністрації, письменники та поети Вінниччини, члени обласної організації СПУ, ЗМІ, бібліотекарі області, курсанти та викладачі Львівського вищого професійного ліцею міністерства надзвичайних ситуацій, громадськість області.

Організаторами заходу були працівники обласної бібліотеки та науковці-стусівознавці.

Захід розпочався запаленням свічки пам’яті біля портрета Василя Стуса, хвилиною мовчання за полеглими пасіонаріями, які віддали своє життя, виборюючи незалежність нашої держави та виконанням Славеня України.

Після вступних слів ведучої виступили працівники Департаменту гуманітарної політики обласної військової адміністрації та обласної бібліотеки.

В онлайн режимі виступив син Василя Стуса Дмитро, який розповів про останні видання творів його батька, у тому числі у Чехії та Франції.

Реквіємом прозвучали пісні на слова Василя Стуса у виконанні народного ансамблю “Оберіг” (Ніна Бегас) та сімейного колективу (Олександр Коваль та Ніна Бегас). Розглянута низка питань щодо значення життєвого та творчого шляху Героя України, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, члена англійського Пен-клубу, політв’язня, члена Української Гельсинської групи, поета, письменника, перекладача, нашого земляка Василя Стуса для сьогоднішнього українства та закордоння у період 11-го року російсько-української війни 2014-2025 років, пасіонарності українців у період боротьби за незалежність України та під час війни, напрямки діяльності щодо творення громадянського суспільства та збереження національної ідентичності.

Артисти Вінницької обласної філармонії майстерно виконали пісні на слова Василя Стуса, а курсанти ліцею прочитали вірші знаного поета.

Поетеси обласної організації СПУ продекламували власні вірші-посвяти Василю Стусу.

В заході взяли участь понад 100 учасників.

У Стусівських читаннях взяв участь та виступив завідувач відділу українознавства «Вінницької академії безперервної освіти» Володимир Лазаренко, який особливу увагу слухачів акцентував на питаннях політичних репресій у період совєтської доби, необхідності посилення національно-патріотичного та громадянського виховання дітей та молоді України, копіткої роботи щодо збереження національної ідентичності. Під час виступу він цитував історичні джерела періоду життя та діяльності Василя Стуса та праці національної еліти України.

Захід завершився колективним фотографуванням на пам’ять.





















четвер, 23 січня 2025 р.

 

22 січня поточного року у приміщенні обласної універсальної наукової бібліотеки імені Валентина Отамановського відбулось засідання круглого столу з нагоди 106-ї річниці до Дня Соборності України та 107-ї річниці проголошення 4-го Універсалу Української народної республіки про її незалежність.

Організаторами заходу були очільники обласної бібліотеки, обласної асоціації силових структур України, обласного товариства «Бойове братерство України», КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти».

Засідання круглого столу розпочалось хвилиною мовчання за полеглими пасіонаріями, які віддали своє життя, виборюючи незалежність нашої держави та виконанням Славеня України.

Розглянута низка питань щодо значення Соборності України та її актуальності у період 11-го року російсько-української війни 2014-2025 років, пасіонарності українців у період Української революції 1917-1921 років та сьогодення, напрямки діяльності щодо творення громадянського суспільства та збереження національної ідентичності.

В заході взяли участь 50 учасників у залі бібліотеки та 18 осіб з територіальних громад Вінниччини, які виступали онлайн.

Серед виступаючих доценти Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, Вінницького педагогічного гуманітарного коледжу, керівники «Бойового братерства України», обласної федерації профспілок України, обласної універсальної наукової бібліотеки, обласної організації «Жінки України», представники територіальних громад Хмільника та Жмеринки.

У засіданні круглого столу взяв участь та виступив завідувач відділу українознавства «Вінницької академії безперервної освіти» Володимир Лазаренко, який особливу увагу слухачів акцентував на питаннях історичних паралелей доби початку 20 та 21 століть. Під час виступу він цитував історичні джерела періоду Соборності України, лідерів УНР та національної еліти України.

Були дані відповіді на запитання учасників заходу та прийнята відповідна резолюція.

Засідання круглого столу завершилось колективним фотографуванням на пам’ять.





Того ж дня у читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Валентина Отамановського Володимир Лазаренко провів урок державності з викладачами та учнями Вінницького вищого професійного училища №11 під час якого грунтовно обговорив питання щодо значення Соборності України у процесах консолідації українського суспільства та національного державотворення.






















понеділок, 13 січня 2025 р.



Шановні колеги, звертаємо Вашу увагу, що інформаційні матеріали Українського інституту національної пам’яті Дня Соборності України, виставлені для використання в роботі вчителів області за покликанням:

http://surl.li/sxhyms

Життєдайність народних звичаїв та обрядів

9 січня 2025 року відбулася робоча зустріч у філії І-ІІ ступенів села Селище Літинського ліцею - опорного закладу загальної середньої освіти №2 Літинської селищної ради Вінницької області, присвячена впровадженню українознавства в освітній процес Літинщини. Учасниками заходу стали завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко, Почесний краєзнавець України обласного краєзнавчого товариства, завідувач відділу Літинської селищної ради Руслан Зелінський.


Профорієнтаційна частина заходу: Учні та вчителі ліцею села Городище Літинської селищної ради взяли участь у майстер-класі з випікання традиційних українських пирогів. У процесі роботи старшокласникам розповіли про важливість народних обрядів для збереження національної ідентичності та формування патріотичних цінностей. Гості поділилися своїми краєзнавчими напрацюваннями, розповіли про українську обрядовість.

Учасники самостійно замішували тісто, розтирали мак та випікали пироги в традиційній українській печі. Гості та вчителі заходу розповіли учням ліцею про значення українських звичаїв і традицій у сучасному житті, лунали пісні національного спрямування.

Щойно пироги вийняли з печі, учні та вчителі, з веселими щедрівками та колядками, зібралися разом, щоб поласувати запашними смаколиками. Вони щедро пригостили всіх гостей заходу, наповнивши серця теплом, радісною енергією та багатством яскравих емоцій.

У ході бесіди з педагогами обговорювалися питання підвищення кваліфікації з народознавчих дисциплін та планування професійного розвитку на 2025 рік.

Ця подія стала цінним досвідом для учасників, надихаючи до подальшого збереження та популяризації української культурної спадщини.

Зустріч проходила в теплій та творчій атмосфері.

Насамкінець цього незабутнього свята всі зробили спільне фото на пам'ять, щоб зберегти ці щасливі миті назавжди.

 


                  
                                  
                      

















пʼятниця, 10 січня 2025 р.

 

Нескорений Василь Стус

На виконання обласної цільової соціальної програми з національно-патріотичного виховання дітей та молоді Вінницької області до 2025 року завідувач відділу українознавства академії Володимир Лазаренко 6 січня поточного року взяв участь та виступив біля памятника В.Стусу під час вшанування Героя України, великого поета, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, борця за незалежність України, правозахисника, політвязня, члена Української Гельсінської групи, нашого земляка Василя Стуса з нагоди дня його уродин.

У заході взяли участь працівники обласної універсальної наукової бібліотеки імені Валентина Отамановського, викладачі та студенти Донецького національного університету імені Василя Стуса. Дійство-вшанування розпочалось з хвилини мовчання за Василем Стусом та нашими воїнами-героями, що загинули за волю України під час російсько-української війни 2014-2025 років.

Вінницька поетеса Жанна Дмитренко, член Вінницької обласної організації НСПУ продекламувала власні вірші-посв’яти Василеві Стусу та полеглим героям під час російсько-української війни 2014-2025 років.

Життя і творчість нашого поета-земляка Василя Стуса – це велика любов до України, до українського народу та абсолютна відданість боротьбі за національну ідентичність, незалежність, за ідеали справедливості, свободи і добра.

У своєму виступі завідувач відділу українознавства комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія неперервної освіти» Володимир Лазаренко, особливу увагу присутніх звернув на постать Василя Стуса, як своєрідного символа духовної незалежності, високої  пасіонарної творчості та жертовності заради українськості. Було зазначено, що оборонець української правди, який загинув у 47 років, як і Тарас Шевченко, не поступившись ні на крок московбивцям, які і сьогодні у загарбницькій війні проти України вкотре показують своє звіряче єство.

Великим виявився інтерес і сьогоднішньої молоді до особистості Василя Стуса, адже його творчість вражає своєю глибиною, силою і мудрістю.  Стусівські листи вже є класикою, яка сьогодні набуває нових значень і для кожного, хто їх прочитає, вони мають стати пасіонарними життєвими  орієнтирами.

На завершення Стусівських вшанувань учасники заходу поклали квіти до постаменту поета.

Для всіх поціновувачів творчості митця було оголошено про проведення традиційних Стусівських читань, які відбудуться 23 січня поточного року у приміщенні обласної універсальної наукової бібліотеки імені Валентина Отамановського.

Адже своєю творчістю Василь Стус піднявся до вершин світової літератури. Його ім'я нині на вустах у всіх, кому дорога Україна. Стус потрібен Україні сьогодні й завжди – як опора у відстоюванні свободи та незалежності, як приклад відданості рідній країні, як символ стійкості, незламності та величі духу, що завжди перемагає, нехай і після смерті.



 


Віримо в Україну і нашу Перемогу як Василь Стус! Миру всім нам!

  Утвердження української ідентичності Виконуючи обласну цільову комплексну соціальну програму з національно-патріотичного виховання дітей т...