неділя, 10 лютого 2019 р.


Сотні вінниччан запалили смолоскипи в пам’ять про Героїв Крут




    Ввечері , 29 січня, понад три  сотні вінничан пройшли пам’ятною ходою центром міста в пам’ять про подвиг Героїв Крут.
    Як і минулого року, марш розділився на дві колони: ГО «Едельвейс» і ГО «Ультрас Вінниці», розпочали свою ходу ще о 18:00 від пам’ятника Михайла Коцюбинського, а представники  ГО «Яворина», ГО «Сокіл», ГО "Молот", ГО «Студентська Свобода», представники партійних організацій «Свободи» та «Правого Сектору» розпочали свою ходу о 18:30 від Європейської площі.
    Учасники маршу з факелами та прапорами йшли центром міста, вигукуючи національні гасла «Слава Україні, смерть ворогам!». Обидва марші завершилася біля меморіального каменя Січовим стрільцям.


Заступник голови Вінницької обласної "Свободи" з питань національної пам'яті Сергій Бінцаровський зазначив: «Битва під Крутами – це пам'ятна, однак трагічна для України подія. Багато тодішніх сучасників після битви зрозуміли хто є справжнім окупантом.
     Крутянці зуміли тоді зупинити добре озброєну екіпіровану, чисельну армію та посіяти серед лав більшовицької армії паніку та зневіру у своїх силах. На жаль, тодішнє керівництво української держави змарнували свої можливості».
    В цьогорічній ході велику кількість учасників склали студенти різних вузів, які прийшли на запрошення ГО і віддали шану молоді, яка ціною власного життя зупинила більшовицьку армію. Серед присутніх була керівник ГО «Яворина. Вінниччина» ,методист відділу українознавства КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти».
   Традиційно хода завершилася виконанням Державного гімну України "Ще не вмерла України і слава, і воля..."


Довідка.
    Бій під Крутaми відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне. 5 годин тривaлa битвa між 4-тисячною більшовицькою aрмією Михaйлa Мурaвйовa тa зaгоном з київських студентів і бійців вільного козaцтвa, що зaгaлом нaрaховувaв близько чотирьох сотень вояків.
   У перебігу військових дій бій вирішaльного знaчення не мaв, тa у свідомості бaгaтьох особливого знaчення нaбув зaвдяки героїзму укрaїнської молоді. Особливо врaзило сучaсників поховaння юнaків, які потрaпили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними стрaчені.
   Нa похороні у Києві біля Aскольдової могили головa Укрaїнської Центрaльної Рaди Михaйло Грушевський нaзвaв юнaків, які зaгинули в нерівній боротьбі, героями, a поет Пaвло Тичинa присвятив героїчному вчинкові вірш «Пaм’яті тридцяти».
   Десятиріччями історія бою aбо зaмовчувaлaся, aбо обростaлa міфaми і вигaдкaми, як у зaкордонній, тaк і у вітчизняній історіогрaфії. 2006 року нa місці бою було встaновлено пaм’ятник.
Завідувач відділу українознавства              Володимир Лазаренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Шановні колеги, звертаємо Вашу увагу, що інформаційні матеріали Українського інституту національної пам’яті Дня Соборності України , вистав...