вівторок, 3 листопада 2020 р.

В Науково-дослідному інституті українознавства відбулась експертна дискусія щодо великого Державного герба України 
Запрошуємо всіх до обговорення!

 Заступник директора Науково-дослідного інституту українознавства, доктор історичних наук Павло Гай-Нижник взяв участь в експертній дискусії щодо доцільності та форми вироблення великого Державного герба України, що відбулася 29 жовтня 2020 р. в інформаційній агенції «Укрінформ» і була ініційована Міністерством культури та інформаційної політики. 
 Україні, яка має досконалий малий Державний герб, не обов’язково запроваджувати великий, в протилежному разі цьому має передувати ретельна експертна робота. Про це йшлося під час експертної дискусії в Укрінформі. 
 Відкриваючи дискусію, голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович нагадав, стаття 20 Конституції України передбачає, що обов’язковими елементами великого Державного герба мають бути герб Війська Запорозького, власне воїн-козак, лицар з мушкетом, а по-друге, знак Княжої держави Володимира Великого, власне малий Державний герб. 
 Участь у дискусії взяли голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович, військовий історик, голова ГО «Центр мілітарної історії» Василь Павлов, доктор історичних наук, заступник директора НДІУ МОН України Павло Гай-Нижник, заслужений художник України, доцент кафедри ВПІ НТУУ «КПІ ім. І. Сікорського» Олексій Руденко, історик, публіцист, редактор програм «UA: Суспільне мовлення» та співзасновник проекту «Історична правда» Олексій Руденко, представники Міністерством культури та інформаційної політики.     Доктор історичних наук, заступник директора НДІУ МОН України Павло Гай-Нижник, зокрема, зауважив, що великі герби існують не у всіх державах, зокрема, США, Британія взагалі не мають державного герба, і світова практика говорить, що він не обов’язковий. 

 Науковець застеріг, що при створенні великого герба на нас можуть очікувати «підводні камені». «Якщо робити великий Державний герб, то питання навіть не про його вигляд, а які елементи він має в собі містити, які були б сталими, які були б вічною традицією. Зокрема, чи треба, щоб на гербі були враховані всі адміністративні чи історично етнічні регіони, які не належать українській державі зараз, або області, які, судячи з усього, будуть перекроєні», – зазначив Гай-Нижник, зауваживши, що «деякі елементи можуть бути не об’єднувальними, а роз’єднувальними». 
 Втім, розмірковуючи про те, яким би міг бути великий Державний герб, він зазначив, що в Україні вже створювалися проєкти великих гербів. Зокрема, комісія УНР в 1919 році чітко визначила, що саме на гербі має бути. Також є досконалий малюнок козака, зроблений Нарбутом. «Можна взяти навіть ці класичні елементи, які пройшли випробування історією і мистецтвом, і скомпонувати їх, щоб за сучасних умов уникнути боротьби певних художніх компонентів, боротьби художників із тими, хто стоїть за художниками. Тому для цього проєкту потрібен довший час і глибше ставлення. Це має бути досконало і назавжди. Праця над великим Державним гербом в тому контексті, який розробляється зараз, є передчасною», – сказав Гай-Нижник. 
 Він припустив також, що статтю 20 Конституції треба змінити або залишити її до часу, коли можна буде змінити або вдосконалити. 
 Голова Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти Галина Григоренко розповіла, що на сьогодні організаційний комітет отримав 40 ескізів великого Державного герба, які відповідають програмі та вимогам конкурсу. 
 Експерти підкреслили необхідність ексклюзивного використання великого Державного герба вищими органами державної влади після його затвердження, щоб не створювати додаткових незручностей для населення й висловилися про передчасність і недоречність процесу створення великого Державного герба України у тій формі й за тією процедурою, що нині пропонується. Наукові експерти також наголосили, що існуючий герб України у формі Тризубу є самодостатнім й досконалим державним символом України і не потребує наразі будь-яких доопрацювань в контексті вироблення великого Державного герба. 
 Нагадаємо, що 1 жовтня 2020 року стартував загальнонаціональний конкурс на найкращий ескіз великого Державного герба України. Паралельно з цим Міністерство культури та інформаційної політики оголосило про початок суспільного обговорення того, яким має бути ескіз великого Державного герба. Долучитися до обговорення запрошено заклади вищої освіти, академічну та мистецьку спільноти, ЗМІ та всіх небайдужих громадян. 
 Відеотрансляцію засідання експертної групи можна подивитися тут: https://www.youtube.com/watch
v=4dSEUaVkvUI&fbclid=IwAR3cjmtWa_XCL7hecG0zOPoP3Y2mz2y2r_iIHTj8ZFTnZRtoyniamPzAEBI

Немає коментарів:

Дописати коментар

  22 січня поточного року у приміщенні обласної універсальної наукової бібліотеки імені Валентина Отамановського відбулось засідання кругло...