Стусівські читання «І в смерті з рідним краєм поріднюсь…»
4 вересня 2023 року у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці імені Валентина Отамановського пройшли традиційні вересневі Стусівські читання «І в смерті з рідним краєм поріднюсь...». Минуло 38 років від дня трагічної загибелі поета-земляка, прозаїка, перекладача, мислителя, літературознавця, правозахисника, дисидента, члена Української Гельсінської групи, борця за Незалежність України та Героя України – Василя Семеновича Стуса.
Цьогорічні Стусівські читання розпочали заступник директора з наукової роботи та інформатизації Вінницької ОУНБ ім. В. Отамановського Галина Слотюк та головний фахівець відділу культурно-мистецьких закладів та творчих колективів управління культури і креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики обласної військової адміністрації Оксана Ткачук.
Біля портрета Василю Стусу запалили свічку пам’яті поету і всім українцям, які віддали життя за волю, за незалежність і свободу України, та вшанували їх хвилиною мовчання.
Ветеран російсько-української війни у російській збройній агресії проти України Андрій Бондарчук, прочитав поезію Василя Стуса «Як добре те, що смерті не боюсь я…».
Про героїчну біографію Василя Стуса, його творчість та національне подвижництво у своїх виступах розповіли Олексій Серветник, головний спеціаліст Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, Володимир Лазаренко, завідувач відділу українознавства КЗВО "Вінницька академія безперервної освіти", Ірина Зелененька, кандидат філологічних наук, викладач Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, стусознавиця та літературознавця.
У своєму виступі Володимир Лазаренко особливу увагу присутніх звернув на формуванні Василя Стуса як Великого Пасіонарного Українця, борця за збереження національної ідентичності, прав та свобод громадян, націлених на творення незалежності України. Наведено низку характерних прикладів боротьби нашого земляка з тоталітарною системою, співпраці з побратимами –шестидесятниками Антоненком – Давидовичем, В, Чорноволом, Л. Лук’яненком, І. Дзюбою, В. Овсієнком, братами Горинями, І.Світличним, М. Коцюбинською та багатьма іншими. Наголошувалось, що постать В. Стуса є яскравим прикладом для сучасників та майбутніх поколінь для боротьби з рашистськими загарбниками, творення української незалежної держави, національного патріотизму, нескореності та героїзму.
Вшанували Василя Стуса та прочитали авторські вірші-посвяти поету-земляку вінницькі письменники – Віктор Мельник, Жанна Дмитренко, Олена Вітенко, Станіслав Новицький та Тетяна Шкурак.
Неабиякий інтерес виявила і сьогоднішня молодь до особистості Василя Стуса, його творчого доробку. Це підтверджує прекрасне декламування його поезії вихованцями студії «Срібний передзвін» Вінницького обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» (керівник поетеса Світлана Травнева) і дипломантами І ступеня Вінницького обласного етапу Всеукраїнського дитячо-юнацького фестивалю патріотичної творчості «Сурми Звитяги» – Вікторії Марухно, учениці КЗ «Вінницький ліцей №11» і Анни-Ірини Мельник, учениці КЗ «Погребищенський ліцей №1» та студентів Харківського національного автодорожнього університету – Владислава Токара та Олександра Єременка. Стусові рядки досі залишаються актуальними. А його всепоглинаюча любов до України відчувається в кожній поетичній збірці.
Захід супроводжували патріотичні музичні композиції – авторські та на слова Василя Стуса – у виконанні Олександр Рака, поета, співака, барда та Ніни Бегас, співачки, керівниці народного вокального ансамблю «Оберіг» ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського.
Для всіх поціновувачів творчості митця фахівці відділу краєзнавства ВОУНБ ім. В. Отамановського організували книжкову виставку-вшанування «Журавлем небесним на Вкраїну вернусь…».
Василь Стус навічно залишиться у наших серцях, як справжній син українського народу. Його постать є символом незламності духу, людської та національної гідності. Поет жив, творив і загинув, щоб український народ мав те, на що заслуговує, – свободу, незалежність, право на рідну мову, історичну пам’ять, самобутню культуру. Читайте та серцем відчувайте слово Василя Стуса! Віримо в Перемогу! Миру всім нам!
Немає коментарів:
Дописати коментар