понеділок, 31 березня 2025 р.

 

Збереження історичної та культурної спадщини Погребища

З метою виконання обласних цільової комплексної соціальної програми з національно-патріотичного виховання дітей та молоді Вінницької області до 2025 року та Стратегії щодо утвердження національної ідентичності та громадянської ініціативи на Вінниччині до 2030 року завідувач відділу українознавства Володимир Лазаренко на запрошення від організації «Подільські ініціативи» 27 березня 2025 року взяв участь у засіданні сесії міської ради, вручив Почесну грамоту та цінний подарунок Валерію Старинчуку - працівнику Погребищенської міської ради за його подвижницьку діяльність по збереженню культурної спадщини краю та виступив на інформаційно-просвітницькому заході по збереженню історико-архітектурного комплексу 19-го століття села Спичинець.

На Алеї Памяті були вшановані 137 Героїв - Погребищан, що поклали своє життя за незалежність та територіальну цілісність України.

У своїх виступах Володимир Лазаренко процитував українську поезію про зазначені історичні події та висвітлив життєвий шлях борців за незалежність та соборність України. Слухачам надані історичні джерела для вивчення зазначеної теми по збереженню історико-архітектурного комплексу, спорудженого у стилі французького ренесансу або українського барокко.

Відбулась конструктивна дискусія щодо тогочасного історичного досвіду та сучасної російсько-української війни 2014-2025 років для військових, що 12-тий рік захищають Україну від рашистського агресора.

Висвітлені шляхи діяльності громадянського суспільства України щодо збереження української ідентичності, мови, культури та побуту, впровадження у життя яскравих прикладів воїнів – пасіонаріїв, поліпшення духовного та національно – патріотичного виховання, як складової консолідації та єдності українського суспільства.















середа, 26 березня 2025 р.

 

Наш тихий геній Леонтович



25 березня 2025 року у приміщенні Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулась презентація нової книги про життя і творчість Миколи Леонтовича, дослідниці та краєзнавця Лариси Семенко, яка упродовж 20-ти років працювала над своїм монументальним бестселером.

«Я вважаю, біографія повинна бути об’єктивною і добре дослідженою – на документах, на фактах, без міфів», – розповіла Семенко.

Її робота розвінчує багато поширених хибних тверджень, зокрема щодо місця створення «Щедрика» та маловідомих фактів з життя композитора.


Монографія складається з чотирьох частин:

·  Біографія Леонтовича – уточнення подій його життя, родинного середовища та історичних моментів.

·  Леонтович у спогадах – 40 текстів рідних, друзів та науковців, багато з яких публікуються вперше.

·  Листування – 70 автентичних листів композитора, які раніше зазнавали цензури.

·  Леонтович у поетичному слові – відображення його постаті в літературній творчості.


Дослідниця також торкнулася обставин трагічної загибелі митця. За архівними даними, він був убитий агентом ЧК Афанасієм Грищенком, однак радянська влада офіційно подала це як злочин "бандитів". Семенко продовжує пошуки біографії вбивці, прагнучи розкрити всі обставини тієї події.

Учасники презентації висловили подяку авторці книги за таку фундаментально-дослідницьку працю, відтворення історичних постатей нашого краю.



Учасником заходу, який проходив майже 3 години був завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко. У своєму виступі Володимир Лазаренко звернув увагу присутніх на актуальність даної книги в сучасних умовах російської агресії в Україні, її значення у відтворенні діяльності українських патріотів – представників розстріляного українського відродження, збереження нашої ідентичності та утвердження української нації.

Під час заходу прозвучали пісні у обробці М. Леонтовича у виконанні дівочого хору Вінницького коледжу культури і мистецтв імені Миколи Леонтовича.

Видання книги здійснювалось за підтримки благодійної організації меценатської фундації «Олос».






пʼятниця, 21 березня 2025 р.

 

Літинська трагедія 1919 року – минуле та сучасність
 

З метою виконання обласної цільової комплексної соціальної програми з національно-патріотичного виховання дітей та молоді Вінницької області до 2025 року та з нагоди вшанування полеглих за незалежність України у Літині 19.03.1919 року завідувач відділу українознавства Володимир Лазаренко на запрошення від організації «Подільські ініціативи» взяв участь та виступив у меморіальних заходах та на круглому столі у смт. Літин під назвою «Літинські Крути – минуле та сучасність».

Під час меморіальних заходів відбулись поминальна хода та служба священника на могилі полеглих літинчан-патріотів, хвилина мовчання та виконання Державного Гімну України, виступи учасників заходу та літературно-мистецька композиція.

У своїх виступах на могилі полеглих літинчан та під час засідання круглого столу у музеї Устима Кармалюка Володимир Лазаренко процитував українську поезію про зазначені історичні події та висвітлив життєвий шлях тогочасних борців за незалежність та соборність України. Слухачам надані історичні джерела для вивчення зазначеної теми.

Проаналізовані допущені помилки як з боку керівництва Директорії УНР так і вояків та командирів бою.

Відбулась конструктивна дискусія щодо тогочасного історичного досвіду 19.03.1919 року та сучасної російсько-української війни 2014-2025 років для військових, що 12-тий рік захищають Україну від рашистського агресора.

Висвітлені шляхи діяльності громадянського суспільства України щодо збереження української ідентичності, мови, культури та побуту, впровадження у життя яскравих прикладів воїнів – пасіонаріїв, поліпшення духовного та національно – патріотичного виховання, як складової консолідації та єдності українського суспільства.





 

четвер, 13 березня 2025 р.

 

Набуття національних пріоритетів


12 березня 2025 року у приміщенні підвищення кваліфікації працівників культури Вінниччини завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко провів інформаційно-просвітницький захід для працівників бібліотек Вінницької області на тему: «Значення збереження української ідентичності в умовах російсько-української війни 2014-2025 років».
Були розглянуті питання щодо значення збереження української самобутності, нашої ідентичності, збереження та розвитку національної культури та побудови громадянського суспільства.
Захід розпочався жалобним вшануванням пам’яті полеглих українських героїв у боротьбі за незалежність, територіальну цілісність та суверенітет України.
Володимир Лазаренко розповів про історичний та творчий доробок українських фахівців останніх років, познайомив слухачів з цікавими історичними подіями, що відбувались, зокрема, і на Поділлі, назвав низку пасіонарних прикладів наших 25-ти Героїв України та відповів на актуальні запитання.
Він показав реальні шляхи щодо необхідності збереження нашої ідентичності, національної гідності та утвердження в Україні демократичного, громадянського суспільства.
Слухачам були надані матеріали освітнього проєкту 2020 «Діалоги про війну» та «Історичні каруселі» Інституту національної пам’яті України.




понеділок, 10 березня 2025 р.

 

Хмельниччина в умовах війни росії проти України: рік 2024

7 березня 2025 року у приміщенні Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту відбулась ІІІ всеукраїнська науково-практична конференція «Хмельниччина в умовах війни росії проти України: рік 2024» у якій взяв участь та виступив завідувач відділу українознавства КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» Володимир Лазаренко.
Науковий форум проходив в офлайн і онлайн режимах.
Серед організаторів конференції міністерство освіти і науки України, Хмельницькі обласні військова адміністрація та рада, Хмельницькі кооперативний торговельно-економічний інститут, обласна організація Національної спілки краєзнавців України та Національна академія Державної прикордонної служби України.
Конференція розпочалась виконанням Державного Гімну України та Хвилиною мовчання за полеглими внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
На пленарному засіданні конференції виступили уповноважений з захисту української мови Тарас Кремінь, народний депутат України Микола Стефанчук, директор Департаменту освіти та науки Хмельницької ОВА Олександр Пунда, Хмельницький міський голова Олексанр Симчишин, ректори Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя Олександр Самойленко та Глухівського національного педагогічного університету ім. О. Довженка Віктор Прокопчук та інші.
Під час конференції прозвучали доповіді «Державний кордон України в контексті кремлівської геополітики та воєнної агресії», «Міжнародна партнерська допомога в умовах війни», «Діяльність Всеукраїнської фундації «Шлях нескорених» в умовах війни», «Активна співпраця Хмельницької міської Просвіти та ХХТЕІ з метою формування національної свідомості української молоді» та інші.
У виступі Володимира Лазаренка відображена тематика ролі освітян України та Вінниччини у становленні, збереженні та розвитку української національної ідеї та ідентичності. Були проаналізовані допущені помилки державного управління упродовж 33-х років незалежності України, що призвели до російсько-української війни 2013-2025 років та показані координатні шляхи утвердження української пасіонарності для творення української України.
Завідувач відділу українознавства Володимир Лазаренко акцентував увагу на головному гаслі заходів з національно-патріотичного виховання в Україні: «Пам’ятаємо! Єднаємося! Переможемо!».
Учасники конференції по її завершенні схвалили відповідну резолюцію.










  Імена та подвиги Героїв України з Вінниччини,  які отримали найвищу державну нагороду-звання "Героя України",  зокрема   й посме...